EN |
    ورود
   1:08:50 AM

به کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان خوش آمدید

1402 / 01 / 02
 

                   

                                                                                                                             

شرح وظایف کتابخانه مرکزی :

·   انتخاب و جمع­ آوری منابع اطلاعاتی اعم از کتاب و نشریات (چاپی و الکترونیکی)، سی دی، پایان­نامه و طرح تحقیقاتی جهت استفاده اعضای هئیت علمی، دانشجویان، پزشکان و کارکنان دانشگاه از طریق خرید از ناشرین، نمایشگاه های کتاب و یا ناشرین خارجی جهت کتابخانه مرکزی و واحدهای تابعه

·  سازماندهی، فهرست نویسی و نمایه سازی کتب، پایان نامه ها، طرح های تحقیقاتی و ورود اطلاعات آنان به برنامه جامع   کامپیوتری (پارس آذرخش) کتابخانه مرکزی

·  مطالعه و بررسی نیازها اطلاعاتی اعضاء به منابع

·  نظارت و هماهنگی بین فعالیتهای کتابخانه های واحدهای تابعه

·   شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای مربوطه

·   ایجاد هماهنگی در امور فنی و کتابداری در سطح واحدهای تابعه و فعالیت در جهت تکمیل و تصحیح روشهای موجود

·  امانت کتاب ، نشریه، و سی دی به اعضاء

·   ارائه سرویس های منابع الکترونیکی پزشکی

·   ارتباط با دیگر مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه های شهری، ملی و منطقه ای

·    برگزاری دوره ها و کارگاههای آموزشی نحوه استفاده از منابع کتابخانه ای

 

بخشهای مختلف کتابخانه

بخش پذیرش:

   نخستین قدم در امانت گرفتن کتاب ، عضویت در کتابخانه مرکزی می باشد. بدین منظور باید کاربرگه مربوط به پذیرش اعضاء را از مسئول پذیرش دریافت و تکمیل نموده به همراه معرفی نامه از آموزش دانشگاه، یا گواهی موقت تحصیلی و یا ارائه کارت دانشجویی، یک قطعه عکس 4*3 که در سال جاری گرفته شده و در پشت آن مشخصات کامل نوشته شده باشد و مبلغ 5000 تومان بابت حق عضویت تحویل مسئول مربوطه بدهند تا اقدام لازم جهت صدور کارت عضویت انجام بگیرد.

   لازم به ذکراست که صدور کارت عضویت برای کلیه کتابخانه های تحت پوشش کتابخانه مرکزی بصورت مشترک و متمرکز در کتابخانه مرکزی انجام می شود.

بخش ثبت و  سفارشات:

بخش سفارشات کتابخانه مرکزی در حوزه سفارش و خرید منابع مورد نیاز کتابخانه مرکزی و واحدهای تابعه آن در حال فعالیت است وظایف این بخش شامل:

1- نیاز سنجی در خصوص منابع مورد نیاز مراجعین؛

2- سفارش، تهیه و تامین منابع مورد نیاز کتابخانه اعم از کتاب و سی دی؛

3- ثبت منابع دریافتی به کتابخانه و انجام امور مربوط به قبض انبار و ارسال کتابهای تهیه شده جهت بخش فهرست نویسی؛

4- شرکت در نمایشگاههای کتاب برگزار شده و خرید منابع مورد نیاز درخواستی؛

5- انجام کلیه امور مربوط به منابع اهدایی .

   کتابخانه مرکزی در حال حاضر دارای 45282 جلد کتاب فارسی و لاتین و 627 سی دی فارسی و 813سی دی لاتین می باشد همچنین در این بخش برای واحدهای تابعه طبق جدول ذیل منابع سفارش داده شده خریداری و در کتابخانه مرکزی ثبت و آماده سازی   می گردد.

ردیف

نام واحد

تعداد کتب فارسی و لاتین

1

بیمارستان کارگرنژاد

1836

2

بیمارستان شبیه خوانی

1935

3

بیمارستان سیدالشهداء

1303

4

بیمارستان شهید رجایی

670

5

بیمارستان نقوی

2117

6

بیمارستان متینی

1644

7

دانشکده دندانپزشکی

121

 

بخش امانت کتاب:

   با همت و تلاش کتابداران و به منظور دسترسی هر چه سریعتر و دقیق تر مراجعین به منابع اطلاعاتی مورد نیاز خود، کتابخانه مرکزی از سال 1382 فعالیتهای خود را با استفاده از نرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش از روش سنتی به روش ماشینی تغییر داد.

    سیستم ارائه خدمات در میز امانت کتابخانه مرکزی بصورت قفسه باز می باشد بدین معنی که مراجعه­کنندگان مستقیماً می­توانند وارد مخزن شوند و کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنند برای آگاهی از محل دقیق منابع اطلاعاتی کتابخانه و دسترسی سریع مراجعین به این منابع، مراجعه کنندگان می توانند از کامپیوتری که مخصوص جستجو منابع است کمک بگیرند.

   در مرحله اول مراجعه کنندگان می توانند با استفاده از جستجوی کامپیوتری بدانند که آیا کتاب مورد نظر آنان جزء منابع کتابخانه هست یا خیر ؟ و آیا در حال حاضر در کتابخانه موجود می باشد و یا در امانت است ؛ همچنین مراجعه کنندگان می توانند از محل دقیق نگهداری کتابها در قفسه (شماره رده بندی) آگاه شوند و چنانچه کتاب در امانت باشد، تاریخ بازگشت کتاب را بدانند و در صورت تمایل اقدام به رزرو آن نمایند.

   نحوه استفاده از کامپیوتر برای جستجوی منابع کار چندان مشکلی نیست و دانشجویان با کمی تامل و با استفاده از تابلو راهنما و یا با کمک کتابدار می توانند این عمل را انجام دهند بعد از انتخاب کتاب باید کتاب را تحویل کتابدار بخش امانت بدهندتا اطلاعات آن وارد کامپیوتر شود. برای دریافت کتاب همراه داشتن کارت عضویت کتابخانه مرکزی الزامی است و هر فرد باید شخصاً برای امانت کتاب مراجعه نماید. دانشجویان حداکثر مجاز به دریافت 5 منبع اطلاعاتی (کتاب و سی دی ) و کارمندان تا 3 منبع اطلاعاتی را می توانند به امانت بگیرند.

   دانشجویان محترم موظف هستند نسبت به بازگشت و یا تمدید کتاب در زمان تعیین شده اقدام نمایند.   چنانچه کتاب مذکور از طرف اعضاء دیگر کتابخانه مورد درخواست نبوده (رزرو نشده باشد) و از زمان بازگشت کتاب به کتابخانه نگذشته باشد(کتاب تاخیر نداشته باشد) بمدت 10 روز دیگر قابل تمدید خواهد بود؛ این امر  بنا به تشخیص کتابدار تا 3 مرتبه قابل تکرار می باشد.

مقررات بخش امانت:

1- سرویس دهی میز امانت از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا ساعت 15  می باشد.

2- تنها به کسیکه کارت عضویت به نام اوست کتاب امانت داده می شود.

3- به غیراز کارت عضویت با هیچ کارتی کتاب امانت داده نمی شود.

4- مدت امانت کتاب 10 روز می باشد و در صورتیکه رزرو نباشد حداکثر می توان برای سه بار تمدید نمود .

5- برای مطالعه کتب درسی در سالن مطاله ارائه کارت شناسایی معتبر الزامی است .

6- اطلسها، فرهنگها و کتب مرجع به هیچ وجه امانت داده نمی شود به جز اطلسهای دارای برچسب امانت،که به مدت 1 شب امانت داده می شوند.

7- در صورت گم شدن یا آسیب دیدن کتاب امانت گیرنده موظف است نسخه ای از کتاب را تحویل دهد .

8- در صورت تاخیر در برگرداندن کتاب امانت گرفته شده کتـابخانـه تا 2 برابر مدت تاخیر از امانت دادن کتاب معذور است .

9- در صورت تاخیر متوالی و مکرر، عضویت فرد باطل خواهد شد .

10- ارائه کارت عضویت در هنگام تسویه حساب الزامی می باشد.

11- در هنگام تسویه حساب در صورتیکه کتاب دارای تاخیر باشد جریمه تاخیر به صورت ریالی محاسبه و اخذ خواهد شد.

بخش نشریات:

 در این بخش 350 عنوان نشریه فارسی و491 عنوان نشریه لاتین وجود دارد که از این تعداد 114 عنوان نشریه فارسی و 45 عنوان نشریه لاتین به روز دریافت می شوند و مابقی بطور آرشیوی نگهداری و ارائه سرویس می شوند؛ مراجعین در صورت نیاز می توانند حداکثر 5 نشریه به مدت یک هفته به امانت بگیرند. همچنین در این بخش 1503 عنوان پایان نامه رشته های پزشکی حرفه ای، پزشکی تخصصی و دیگر رشته های تحصیلات تکمیلی و 560 عنوان طرح تحقیقاتی نگهداری می شوند که جهت حفظ حقوق پدیدآورندگان آن امانت داده نمی شود.

 مراجعین محترم با جستجو از برنامه پارس­آذرخش کتابخانه می­توانند پایان نامه و یا طرح تحقیقاتی مورد نیاز خود را بعد از انتخاب و تحویل از کتابدار، در داخل بخش مطالعه و در صورت نیاز از آن یادداشت برداری نمایند.

در قسمت آرشیو این بخش، مجلات لاتین به تفکیک سال انتشار ومجلات فارسی به ترتیب عنوان نگهداری می شوند که در صورت نیاز، مراجعین می­توانند از این مدارک کپی تهیه نمایند. جهت کسب آخرین اخبار روز، مراجعین می توانند 5 عنوان روزنامه را به صورت روزانه در بخش نشریات مطالعه نمایند.

بخش سی دی:

   در این بخش 1440 سی دی (627 سی دی فارسی و 813 سی دی لاتین) در زمینه های پزشکی، پیراپزشکی، بهداشت و ... وجود دارد که مقررات استفاده از آن همانند کتب کتابخانه بوده و با کارت عضویت و به صورت کامپیوتری امانت داده می شود.

 بخش پایگاه عرضه اطلاعات :

   همزمان با رشد تکنولوژی و فنآوری­های نوین اطلاع­رسانی، کتابخانه مرکزی نیز با فراهم نمودن امکانات سخت افزاری و عرضه بانکها و پایگاههای اطلاعاتی مورد نیاز مراجعین درصدد برطرف نمودن نیاز آنان برآمد و با ایجاد بخش پایگاه عرضه اطلاعات سعی در برطرف نمودن این نیاز نمود.

   در این بخش 25 دستگاه کامپیوتر متصل به اینترنت قرار داده شده است که اولویت استفاده از آنان در جستجوی منابع و پایگاههای علمی مورد اشتراک دانشگاه می باشد.

   مدت استفاده کاربران 30دقیقه می باشد که در صورت نبود کاربر جدید قابل تمدید می باشد.

   برای استفاده از اینترنت هر فرد باید از user name , passwordشخصی خود استفاده نماید. این شناسه کاربری و رمز عبور در بدو ورود به دانشجویان واگذار می گردد.

 مسئولیت هر گونه اختلال در شبکه و یا سوء استفاده و یا استفاده از فیلترشکن به عهده صاحب کدکاربری می باشد و طبق  مقررات برخورد خواهد شد .

   از آنجاییکه وزارت بهداشت از سال 1386 اقدام به خرید منابع الکترونیک به صورت کنسرسیوم و مشترک برای همه دانشگاهها نموده است کلیه مراجعان به می توانند با ورود به آدرس اینترنتی   http://research.kaums.ac.ir/Default.aspx?PageID=337 به پورتال منابع الکترونیکی پزشکی به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند.

   کلیه کاربران می توانند حتی از محیط خارج از دانشگاه به بانکهای اطلاعاتی دانشگاه دسترسی داشته باشند همچنین با مراجعه به آدرس اینترنتی ذیل می توانند در منابع کتابخانه مرکزی و سایر کتابخانه های دانشگاه به جستجو بپردازند.

http://centerlib.kaums.ac.ir/web/guest

تاریخچه:

 اولین کتابخانه دانشگاه بطور رسمی در سال 1365 در محل فعلی دانشکده پرستاری و مامایی راه اندازی گردید. در سال 1373 با گسترش مجموعه سازی و خرید منابع جدید ، بنیاد اصلی کتابخانه مرکزی دانشگاه در دانشکده پزشکی پی ریزی گردید که همچنان بصورت مشترک با کتابخانه دانشکده پزشکی به فعالیت خود ادامه می دهد.

کتابخانه مرکزی در حال حاضر دارای 47131 نسخه کتاب فارسی و لاتین و 673 سی دی فارسی و 1001 سی دی لاتین می باشد همچنین در این بخش برای واحدهای تابعه طبق جدول ذیل منابع سفارش داده شده خریداری و در کتابخانه مرکزی ثبت و آماده سازی می گردد.

دانشکده ها و بیمارستانهای دانشگاه هر کدام کتابخانه ای مجزا دارند که از نظر قوانین و مقررات و مدیریت فنی تابع کتابخانه مرکزی می باشند. در کتابخانه مرکزی خدمات مختلفی ارائه می شود که برخی از این فعالیتها با مراجعه­کنندگان کتابخانه ارتباط مستقیمی ندارد و وظیفه گردآوری و آماده سازی منابع را بر عهده دارد ( نظیر: بخش انتخاب، تهیه و خرید منابع، بخش فهرست نویسی و ...) و برخی از این فعالیتها در ارتباط مستقیم با مراجعان می باشد (بخش امانت ، پایگاه عرضه اطلاعات و...).

ردیف

نام واحد

تعداد کتب فارسی و لاتین

1

بیمارستان کارگرنژاد

2135

2

بیمارستان شبیه خوانی

2117

3

بیمارستان سیدالشهداء

1354

4

بیمارستان شهید رجایی

717

5

بیمارستان نقوی

2134

6

بیمارستان متینی

1944

7

دانشکده دندانپزشکی

473

 

 

رده بندی کتب کتابخانه های دانشگاه بر اساس روش فهرست نویسی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا معروف به  N.L.M(جهت کتابهای پزشکی، پیراپزشکی و علوم وابسته به آن) و همچنین رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا معروف به L.C(جهت کتابهای غیر پزشکی) می باشد.

 

تاریخ بروز رسانی : 20/ 01/ 1401