8:56:41 AM 1402 / 01 / 01
 

 

معیارهای وبومتریک

رتبه‌بندی وبومتریک توسط Cybermetrics Lab واحدی از شورای ملی تحقیقات اسپانیا) تهیه شده است. این واحد همانند یک رصدخانه علوم و فن‌آوری در وب می‌باشد.

معیارهای وبومتریک

1. ارزیابی آموزشهای برتر در وب: در این رتبه‌بندی وبومتریک به انتشارات اینترنتی توسط دانشگاهها و میزان اهمیت دادن این ارگانها به انتشار الکترونیک رتبه داده می‌شود

2. حجم، قابلیت دید، و اثر (impact) صفحات وب منتشر شده توسط دانشگاهها فقط بر بازده آنها (ارجاع به مقالات، شرکت در کنفرانس، پایان‌نامه، گزارش و ...) تکیه نمی‌کند، بلکه شامل موارد دیگری نیز می‌گردد. این موارد شامل دوره‌های آموزشی، سمینارها، کارگاهها، کتابخانه‌های الکترونیک، پایگاههای اطلاعات، سامانه های چندرسانه‌ای، صفحات شخصی و ... است. همچنین اطلاعات عمومی درباره مؤسسه، دپارتمانهای مربوطه، گروههای تحقیقاتی یا سرویسهای پشتیبان و ... نیز در این ارزیابی لحاظ می‌شود. هدف مستقیم برای رتبه‌بندی، دانشگاهها هستند و هدف غیرمستقیم اعضای هیأت علمی و نتایج کاری آنها.

3. منابع اطلاعات و تفسیر آنها: دستیابی به صفحات وب اصولاً بواسطه موتورهای جستجو فراهم می‌گردد. این واسطه‌ها رایگان، فراگیر و بسیار قدرتمند می‌باشند. موتورهای جستجو کلیدهای ارزیابی قابلیت دیده شدن و میزان اثر وب‌سایتهای دانشگاهها به شمار می آیند.


منابع محدودی برای ارزیابی وبومتریک مفید است: 7 موتور جستجوی عمومی شامل: Google*، Yahoo Search*، Live (MSN) Search*، Exalead*، Ask (Teoma)، Gigablast و Alexa؛ و 2 پایگاه داده‌های تخصصی علمی Google Scholar* و Live Academic

این ارزیابی در نظر دارد یک پوشش واقعی فراگیر در جهان در مورد دانشگاهها به دست آورد. تنها شرط ورود به این رتبه‌بندی بین‌المللی، داشتن یک وب سایت مستقل با یک آدرس اینترنتی مجزا است.


اطلاعات بیشتر درباره رتبه‌بندی‌های دانشگاههای کل جهان را می‌توان از طریق آدرس http://www.webometrics.info بدست آورد.


تاریخ به روز رسانی :29 اردیبهشت 94

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر